Wypożyczalnie ebooków online
Ebooki

Wypożyczalnia ebooków online

Posted on in Ebooki

Jeszcze kilka lat temu, chcąc wypożyczyć książkę, koniecznością było ubranie się i powędrowanie do okolicznej biblioteki. Na miejscu proces szukania utrudniały staroświeckie katalogi kartkowe lub zupełnie nieintuicyjne, dość toporne, komputerowe systemy indeksowania opasłych woluminów. W konsekwencji i tak najlepiej było zdać się na wiedzę i obycie bibliotekarki, która będąc w dobrym humorze zawsze potrafiła celnie doradzić jaką lekturę wybrać. W chwili obecnej taki spacer i spotkanie z książką w postaci namacalnej wcale nie jest konieczne, gdyż wszystko możemy załatwić siedząc przed ekranem monitora. Od pewnego czasu ebooki można nie tylko kupić (a to niestety relatywnie dość drogie rozwiązanie), ale i wypożyczyć. Poniżej trzy rozwiązania, które pozwolą cieszyć się wybraną pozycją, już po kilku kliknięciach.

Legimi – najpopularniejsza wypożyczalnia w Polsce

Prym na rynku wiedzie monopolista – usługa o wpadającej w ucho nazwie Legimi. Jej największym atutem jest obszerna, wciąż powiększająca się baza książek dostępnych do wypożyczenia, która w chwili obecnej liczy około dwudziestu tysięcy pozycji. Znajdziemy tu zarówno klasykę, jak i nowości wydawnicze. Czytać możemy poprzez specjalną aplikację, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android, iOS, Windows Phone oraz Windows 8 i 10 na komputery stacjonarne. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne, stale rozwijane i cieszy się dobrą opinią klientów.

Dobre są również ceny, bo Legimi to usługa abonamentowa, rozliczana w trybie miesięcznym. Najtańsza opcja kosztuje 6,99 zł, a optymalna 24,99 zł. Jest też wersja “no limit”, ale tutaj trzeba się związać roczną umową lojalnościową. Wtedy można wypożyczać do woli, ale trzeba się liczyć z opłatą w wysokości 32,99 zł na miesiąc. Legimi ma w zanadrzu również dwie ciekawostki: opcję z własnym czytnikiem książek oraz całkiem nową propozycję dla klientów korzystających z dość popularnego w naszym kraju czytnika Kindle – obie godne polecenia. Do oferty wkradły się także audiobooki, którymi Legimi chce zacząć konkurować ze swoimi największymi rywalami na polskim rynku audioksiążek: Audioteką oraz Storytel.

IBUK – wypożyczalnia pełna wiedzy

Druga propozycja zahacza o książkowy temat z pozoru dość niszowy, ale często niesamowicie potrzebny. Platforma IBUK to księgarnia i wypożyczalnia należąca do Wydawnictwa Naukowego PWN, co samo z siebie świadczy o tym, jakie treści możemy tu odnaleźć. Rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku tworzenia prac naukowych oraz szukania specjalistycznych źródeł niezbędnych w trakcie wykonywania pracy. Dostęp do książek można uzyskać na trzy sposoby:

  • Klasyczny – zakup danej pozycji i uzyskanie jej na własność,
  • Wypożyczenie – dostępne w trybie dobowym, tygodniowym oraz miesięcznym,
  • Abonament – dający dostęp do określonej liczby książek na przestrzeni od miesiąca do pół roku.

Decydując się na rozliczenie w postaci abonamentu, kwoty za dostęp zawierają się w przedziale od 19,90 zł do 79 zł. W najlepszym przypadku daje to kwotę około 2,60 zł za jednego ebooka. Trochę drożej jest w momencie jednorazowego wypożyczenia – doba kosztuje ok. 5 zł, a miesiąc 12 zł. Warto wspomnieć, że wypożyczać można tylko niektóre, odpowiednio oznaczone pozycje.

Aby móc czytać, trzeba się oczywiście zarejestrować, a po opłaceniu dostępu należy skorzystać z aplikacji myIBUK. Jest to oprogramowanie przeglądarkowe, które można otworzyć na każdym smartfonie, tablecie i komputerze stacjonarnym. Wydawnictwo niestety nie pokusiło się o zainwestowanie w dedykowane rozwiązania dla każdej z platform mobilnych i desktopowych, co jest sporym minusem.

Ogólnopolska Sieciowa Biblioteka Internetowa

OSBI to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla szkół, uczelni i instytucji. Warto o niej wspomnieć chociażby dlatego, że to profesjonalna usługa oparte na chmurze, z dobrze rozwiązanym interfejsem użytkownika. Dostęp do niego jest darmowy – za całość płaci instytucja, podpisująca indywidualną umowę z OSBI. Będąc studentem czy pracownikiem dużej korporacji, warto zapytać o to, czy placówka ta ma podpisaną stosowną umowę. Można tym samym zyskać dostęp do sporej bazy wiedzy i rozrywki.

Ebooki w Polsce z każdym dniem zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak między innymi dzięki wygodzie i swobodzie dostępu do wielu różnych treści – od beletrystyki, po pozycje naukowe. Jeśli nie zależy nam na kolekcjonowaniu cyfrowych wydań książek, a jedynie ich czytaniu i przechodzeniu do kolejnych, warto spojrzeć szczególnie w kierunku tego, co przygotowało Legimi. W przystępnych cenach i ciekawej formie ta internetowa księgarnia raczy nas bardzo dużą bazą pozycji, których wcale nie musimy kupować na własność – możemy po prostu wypożyczyć. Prosto, na ekranie smartfona czy komputera, w kilka sekund. Bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *