Skład książek
Książki

Przygotowanie książki do druku – skład książki

Posted on in Książki

Piękne oprawione, opasłe tomy książek pięknie wyglądają na każdej półce. Ale jak właściwie powstaje taki tom? Oczywiście autor najpierw musi mieć pomysł na książkę i ją napisać. Jednak to co dzieje się z książką potem już nie jest takie oczywiste.

Wiele osób może wiedzieć, że każda książka przechodzi korektę i sprawdzenie pod kątem poprawności gramatycznej i stylistycznej. Jednak po tym wcale nie drukuje się książki w takiej formie jak została napisana. Najpierw trzeba jeszcze wykonać łamanie i skład publikacji, a potem sprawdzić poprawność końcówek wierszy. Co to jest skład? Na czym polega łamanie książki?

Formatowanie tekstu przed wydrukiem

Mówiąc w skrócie łamanie tekstu to formatowanie go w taki sposób, aby w wydawanej książce dobrze wyglądał i się czytał. Nie ma tu miejsca na brak odstępów między akapitami czy końcówki wierszy składające się z pojedynczych liter na przykład „w”, „z” itp. Łamanie i skład publikacji najczęściej wykonuje się w specjalistycznych programach do tego wydanych. Może to być na przykład program InDesgin. Jednakże proste formą publikacje można sformatować w programie Microsoft Office Word. Jednakże im bardziej skomplikowana formą książką, tym bardziej zaawansowany program będzie potrzebny do jej obróbki.

Pierwszym etapem łamania tekstu jest umieszczenie go w formie kolumn na stronach książki wraz z odpowiednimi fotografiami czy ilustracjami, jeśli w książce mają występować. A drugim etapem jest składanie, czyli oddanie mu ostatecznej formy, dodanie akapitów itd. Potrzebne jest jeszcze wybranie kroju pisma, czyli czcionki, jej wielkości, ustalenie odpowiednich interlinii między tekstem czy wybór typu wyrównania tekstu. Na tym etapie też trzeba oddać style nagłówków, jak mają wyglądać wszystkie cytaty np. zapisane kursywą, oraz zwykły tekst. I w ten sposób opracowuje się wygląd całej książki.

Kto wybiera kształt książki?

Najczęściej za to jak książka ma wyglądać w środku odpowiada wydawca. Ale i autor może ją zaprojektować we własny sposób. Zazwyczaj książki z prozą wydawane są w małych formatach. Typowy jest format 145 na 205 mm. Dlatego też większość firm poligraficznych bazuje na tym formacie i przygotowuje łamanie i skład pod kątem książki takiej wielkości.

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł to zapraszamy na stronę https://www.grafpa.pl/sklad-ksiazek/ gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *