Tworzenie i skład ebooka
Ebooki

Na czym polega skład i łamanie e-książek?

Posted on in Ebooki

Jednym z ważnych kroków w procesie wydania książki jest jej łamanie i skład. To dzięki tym czynnościom, które zwykle są wykonywane przez operatora DTP, tekstowi nadaje się formę książki.

Łamanie i skład wykonuje się po korekcie. Najpierw realizuje się łamanie. Najprościej to określając, jest to umieszczenie tekstu w kolumnach, na stronach utworu wraz z grafikami i fotografiami. Drugą rzeczą jest skład, czyli nadanie ostatecznego formatu i odpowiedniego wyglądu. Są to bardzo ważne kwestie, gdyż od nich, również zależy czy książka będzie przyjazna dla czytelnika. Odpowiedni krój i wielkości czcionki, ilości liter w tekście, układ tekstu na stronie i interlinii, to wszystko bezpośrednio wpływa na odbiorcę, dlatego tak ważne jest, aby wykonać to profesjonalnie.

Rynek e-booków w Polsce staje się coraz bardziej popularny, a co za tym idzie, coraz chętniej kupujemy elektroniczne wersję książek, zamiast tych papierowych. Chociaż większość z nas nie wyobraża sobie świata bez czytania tekstu, umieszczonego na papierze, to jednak czasem wybieramy „scrollowanie po ekranie”.

Łamanie i skład e-booków

Co sprawia, że wyglądem e-książki przypominają ich tradycyjną wersję? Czy e-book również się składa i łamie? Otóż tak, polega to między innymi na nadaniu publikacji odpowiedniego formatu: epub, mobi lub powszechnego i tym samym najprostszego do wygenerowania formatu pdf. Krótko określając, jest to przystosowanie materiałów wydawniczych, do poprawnego ich wyświetlania na ekranach urządzeń mobilnych. I tak na przykład dzięki formatowi epub, wszystko odbywa się płynie, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu czytamy e-książkę. Jak wiadomo, rozmiary tabletów, smartfonów, czytników, różnią się od siebie, dlatego też tekst w epub, nie ma stałej wielkości i szerokości, więc dopasowuje się automatycznie do ekranu. Nie uzyskamy tego przy formacie pdf. Epub, to także taka „paczka” z plikami, oparta na języku XLM, w której mieści się treść, wygląd i ilustracje.

Skład i łamanie e-książki robi się za pomocą wybranego programu komputerowego. Istotne jest, jakiego rodzaju jest to książka, gdyż wersja drukowana i elektroniczna mogą wymagać innego projektu. Zatem skład i łamanie e-książki polega na stylizowaniu elementów za pomocą stylów znaków, obiektów i akapitów, a także dodaniu ilustracji i ich podpisów. W składzie tworzymy także spis treści, dzięki któremu powstaną e-książkowe zakładki nawigacyjne. Mieszczą się w nim także, takie czynności jak np. projekt okładki i ilustracji.

Więcej o tworzeniu i składzie ebooków dowiesz się ze strony studia graficznego – Grafpa.

Skład i łamanie e-booka to przede wszystkim:

  • profesjonalne przygotowanie kodu css i htlm
  • stworzenie interaktywnych indeksów
  • optymalizacja rozmiarów ilustracji (fotografii i innych obrazów)

Warto na koniec zaznaczyć, że e-książka to książka, która nie została wydrukowana i nakład pracy włożony w jej stworzenie jest równie duży, jak przy wersji papierowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *