Jak znaleźć wydawcę książki w formie cyfrowej?
Ebooki

Jak znaleźć wydawcę książki w formie cyfrowej?

Posted on in Ebooki

Od lat słyszy się alarmujące informacje o upadku czytelnictwa i przeniesienia życia na portale społecznościowe oraz w świat gier internetowych. Jednak słowo pisane cały czas posiada swoją moc i są ludzie niezmiennie sięgający po książki. Naturalnie są też autorzy, którzy walczą zarówno o czytelnika, jak i o wydawcę. Coraz bardziej popularne są książki w formie cyfrowej. Jak znaleźć sposób na publikację?

Ebooki – książki elektroniczne

Książka w formie cyfrowej może występować w formacie EPUB, MOBI lub PDF. Chociaż cały czas spotyka się zagorzałych zwolenników książek papierowych, rosnąca jakość czytników zachęca do wypróbowania czytania w takiej formie. Cała biblioteka zamknięta w kieszeni lub torebce, bez konieczności kupowania nowych regałów albo pozbywania się starych pozycji literackich to niewątpliwy plus dla czytelników. Pisarze zyskują możliwość sprzedaży swoich dzieł w księgarniach internetowych, a wydawcy podchwycili trend.

Wydawnictwa cyfrowe – jak szukać?

Rynek wydawniczy nie stoi w miejscu odpowiadając na potrzeby twórców i odbiorców. Aby znaleźć wydawcę książki w formie cyfrowej z pomocą przyjdzie nam oczywiście Internet. Wydawnictwa zachęcają na swoich stronach internetowych do zapoznania się z ofertą dla autorów i prezentują korzyści zawarcia umowy wydawniczej. Najczęściej redakcja prosi na wstępie o przesłanie części lub całości tekstu do oceny i decyduje o zaakceptowaniu go do publikacji. W tej opcji to wydawnictwo sprawuje kontrolę nad dystrybucją i rozsyła utwory do księgarni internetowych. Oferuje także pomoc przy przeredagowaniu i konwersji ebooków do właściwych formatów. Ponieważ w przypadku książek elektronicznych koszty publikacji są niższe, niż dla książek papierowych, literat może liczyć na większe zyski. Wygodne jest to, że oficyna dba tutaj o większość formalności i wypromowanie dzieła. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

Self-publishing – blaski i cienie 

Self-publishing czyli samopublikowanie może występować w dwóch rodzajach. W wersji pełnej udział profesjonalnego wydawnictwa jest całkowicie pomijany i to autor ponosi koszty wydruku, dystrybucji, sprzedaży oraz reklamy. Twórca musi też samodzielnie zadbać o szatę graficzną, korektę, skład ebooka i redakcję. Wszystkie te czynności literat może wykonać osobiście przy pomocy dostępnych programów do tworzenia ebooków, jednak wymaga to czasu i umiejętności. Skorzystanie z pomocy specjalistów z krakowskiego studia DTP – grafpa.pl, może podnieść koszty. Rozwiązanie to wiąże się też z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Każdy pisarz sam musi sobie odpowiedzieć, czy podoła takiemu wyzwaniu, aby uzyskać pełną kontrolę nad przebiegiem procesu redakcyjnego i całość praw autorskich.

Niepełny self-publishing, czy inaczej subsydiowany jest zgodą na współpracę autora z wydawcą i podział nie tylko zysków, lecz także kosztów związanych z wydaniem książki w formie cyfrowej. Wydawnictwa proponują pomoc w dystrybucji i pracach redakcyjnych, ale nadal to twórca odpowiada za treść, decyduje o cenie, czy nadaje swojemu utworowi numer ISBN.

Numer ISBN – co to takiego i czy jest niezbędny?

ISBN (International Standard Book Number) to trzynastocyfrowy numer identyfikacyjny, który obligatoryjnie trzeba uzyskać dla wszystkich książek sprzedawanych w Polsce (w tym także cyfrowych). Wniosek można złożyć bezpłatnie przez Internet na stronie Biblioteki Narodowej. Otrzymany numer posłuży do wygenerowania unikalnego kodu kreskowego dla danej pozycji.

W każdej dziedzinie życia wszystko zależy tak naprawdę od naszej determinacji i chęci odniesienia sukcesu. Sam talent jest tylko początkiem długiej drogi. Zawód pisarza nie ma racji bytu bez czytelników. Książka natomiast nie zaistnieje na rynku bez dobrze przeprowadzonej kampanii marketingowej. Znalezienie wydawcy dla książki w formie cyfrowej nie musi być trudne, a szansa na jej wypromowanie jest całkiem realna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *