Jak wygląda skład tekstu e-booka?
Produkty cyfrowe zdobywają coraz większe uznanie wśród użytkowników. Coraz więcej osób decyduję się na zakup e-booka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy mieć interesującą nas książkę już po kilku sekundach na naszym komputerze od dokonania płatności. Wiele osób nadal sięga wydrukowane książki, ale w momencie, gdy gdzieś wyjeżdżamy na dłuższy okres, to nie będziemy w stanie zabrać ze sobą kilku książek, bo będzie to tylko zbędny bagaż. W takiej sytuacji warto zabrać przenośny czytnik, dzięki któremu będziemy mogli czytać e-booki online.
Jak zrobić e-booka?
Na początek musimy napisać treść, którą chcemy umieścić w naszej książce elektronicznej. Na tym etapie musimy skupić się na tym, aby dokładnie wiedzieć co chcemy stworzyć, ponieważ możemy opublikować e-booka jako książkę, ale także możemy stworzyć krótki raport, gazeta, Czy każda inna informacja przekazana tym sposobem.
Wyprodukowanie dobrej treści, którą nasi odbiorcy będą chcieli przeczytać to najważniejszy krok, jaki musimy wykonać przy produkcji własnego e-booka.
Kolejnym krokiem będzie wstawienie tekstu do odpowiedniego programu, gdzie będziemy mogli dokonać formatowania. Ważne, aby tekst składał się z bloków tekstowych i posiadał w treści kilka lub wiele nagłówków, a wszystkie najważniejsze słowa miał pogrubione, pochylone czy też podkreślone. Istotnym elementem również jest okładka, jak również użycie kilku czy nawet kilkunastu zdjęcia w treści w zależności od długości tworzonego przez nas e-booka.
Jakich programów możemy używać do tworzenia e-booka?
E-booki możemy przygotowywać w takich programach jak Indesign, Sigil czy Calibre, ale także, jeśli chcemy amatorsko sobie stworzyć pierwszego ebooka na próbę, to możemy użyć do tego zwykłego OpenOffice. Konwertujemy plik jako PDF i już mamy książkę czy inną treść w formie elektronicznej.
Oczywiście nigdy samodzielnie nie zrobimy tak dobrze jak byśmy to zlecili w firmie, która już się tym zajmuje, dlatego jeżeli nie mamy dużo czasu, aby samemu tą treść formatować i tak dalej, to dobrze jest te czynności zlecać innym.
Na jakich programach można odczytywać e-booka?
Najpowszechniejszym i najbardziej popularnym programem używanym przez najwięcej ludzi na całym świecie jest Adobe Reader, który bez problemu czyta nam pliki w formie PDF. Drugim programem, który jest też bardzo często używane przez wielu użytkowników jest Adobe Digital Editions 3.0.
Jeszcze innym czytnikiem jest także Kindle Previewer i niestety samodzielna produkcja e-booków w darmowych programach nie zawsze może być odczytana przez użytkowników posiadających różne czytniki. Dlatego warto takie czynności zlecać firmie zewnętrznej, która zajmuje się produkcją eBooków, ponieważ oni zawsze przed wydaniem książki elektronicznej sprawdzają ją pod kątem poprawnego wyświetlania.
Firmą zajmująca się profesjonalnym składem ebooków jest Studio Grafpa z Krakowa.