Czytanie książek na tablecie lub smartfonie
Ebooki

Jak czytać ebooki na smartfonie lub tablecie?

Posted on in Ebooki

Czytanie książek rozwija nas pod wieloma względami. Warto jednak zaznaczyć, że jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do zastosowania urządzeń mobilnych. Także dzięki nim mamy sposobność zaopatrzyć się w książki po niższej cenie. Są dostępne w wersji elektronicznej i dzięki temu ich cena jest czasami dwukrotnie niższa od wersji papierowej. Aby jednak czytanie takich książek za pomocą tabletu czy smartfona okazało się w pełni wygodne i komfortowe, to powinniśmy przestrzegać kilka ważnych zasad. Jakich?

Stosujmy program do ustawiania ekranu

Zarówno na komputer, jak i urządzenia mobilne mamy sposobność zainstalować takie programy, jak Twilight oraz F.Lux. Dzięki nim jesteśmy w stanie dostosować temperaturę barw w urządzeniu i jasność ekranu do konkretnej pory dnia. Zasada działania takiego programu jest bardzo prosta, więc wystarczy tylko zainstalować i korzystać.

Przerwy podczas czytania

Nigdy nie powinniśmy czytać zbyt długo, na przykład kilka godzin bez przerwy. Najlepiej, jeśli naszym oczom zapewnimy odpoczynek co 15-20 minut. Taka przerwa może trwać 1-2 minutę bądź nawet 30 sekund. A możemy być pewni, że dzięki temu nasze oczy będą lepiej przygotowane do dalszego czytania. W taki sposób również odświeżymy swój umysł, dzięki czemu z takiego czytania zapamiętamy jeszcze więcej.

Korzystajmy z aplikacji do czytania ebooków

Ebooki o wiele łatwiej jest czytać, jeśli korzystamy ze specjalnych aplikacji do ich czytania. Najbardziej znane i polecane to Moon+ Reader dosepny na Androida oraz Aldiko Book Reader, FB Reader. Na iOs dostępny jest Marvin oraz iBooks. Natomiast do czytania wszystkich książek świetnie sprawdza się program książki Google Play.

Pora czytania

Wielu z nas chciałoby czytać książki dopiero przed pójściem spać. Natomiast taka pora nie jest dla nas najlepsza. Przecież wtedy ekran LCD negatywnie wpływa na nasze oczy i mózg. Białe światło wywołuje wydzielanie się hormonu, który nie pomaga nam później w zaśnięciu. O wiele lepiej więc czytać przynajmniej kilka godzin przed pójściem spać, a najlepiej rano. Jeśli jednak kładziemy się już do łóżka, to powinniśmy odłożyć takie urządzenia rejestrujące białe światło na bok. Wtedy zaśnięcie i wejście w stan głębokiego snu okaże się o wiele łatwiejsze.

Zmniejszajmy jasność ekranu

W urządzeniach mamy możliwość ustawienia odpowiedniej jasności ekranu, dostosowanej do pory dnia. Również o tej opcji powinniśmy pamiętać. Nigdy nie należy ustawiać zbyt niskiej jasności, ponieważ przez to tekst będzie o wiele trudniejszy do odczytania, a nasze oczy szybciej będą się męczyć.

Gdy zastosujemy te cenne wskazówki, to czytanie ebooków na smartfonie lub tablecie okaże się dla nas zdrowsze i bardziej komfortowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *