Komputerowy skład gazety- cennik
DTP

Ile kosztuje przygotowanie gazety do druku?

Posted on in DTP

Składanie gazet zajmują się profesjonaliści, którzy doskonale umieją obsługiwać różnorodne programy graficzne, gdzie obrabia się poszczególne elementy, wtedy też gazeta może zostać skutecznie przygotowana do publikacji. Wszelkie prace odbywają się wtedy na komputerach, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powierzenie takich obowiązków specjalistom trochę pieniędzy z konta klienta pochłonie.

Najważniejsze zadania wykonywane są przez studia DTP. Wtedy też ustala się układ typograficzny stron, które znajdą się w gazecie, dodatkowo też pracuje się nad tekstem, aby nie było go ani zbyt dużo, ani też zbyt mało. Graficy muszą też popracować nad ilustracjami, które znajdą się w danym wydaniu gazety, tak aby idealnie komponowały się one z tekstem, a wszystko nie zlewało się w jedną całość. Są to długie godziny prac, za które specjaliści pobierają dość duże pieniądze, zwykle jest to kilkadziesiąt złotych od strony, choć wszystko zależy od tego ile stron ma mieć gazeta, co ma się w niej konkretnie znajdować i jaka firma będzie się tym zajmowała.

Dobór odpowiednich czcionek

Gazeta musi posiadać swój oryginalny layout, ale też odpowiednio dobrane czcionki tekstu, aby był on czytelny dla odbiorcy. Taka czcionka musi być przede wszystkim bardzo wyraźna, ale jednocześnie też dość drobna, aby przypadkiem nie zabierała zbyt dużo miejsca. Zwykle za stronę płaci się od 20 do 70 złotych netto. Skład gazety to dość skomplikowany proces, dlatego też przy bardziej znanych i obszernych gazetach stawki rosną, na co należy się uprzednio przygotować. Każde studio DTP posiada jednak swój cennik, z którym można zapoznać się na stronach internetowych i wtedy też podjąć ostateczną decyzję, na które usługi konkretnie się zdecydować.

Ułożenie reklam

Skład gazety opiera się w dużej mierze również na tym, aby odpowiednio ułożyć reklamy, które mają się w niej znajdować. Po pierwsze muszą być one przejrzyste, po drugie muszą idealnie komponować się z tekstem oraz ilustracjami, a więc nie mogą być one przesadzone, bo wtedy czytelnik może się takim składem gazety wystraszyć i więcej po nią nie sięgnie. Bardzo ważne przy pracy na programach DTP jest też układanie stron, a więc zamieszczanie najważniejszych tematów na górze strony, najczęściej po lewej stronie. O tym należy bezwzględnie pamiętać, wtedy też taka usługa zostanie wykonana w stu procentach poprawnie. Reasumując nad składem gazety spędzić trzeba przynajmniej kilka godzin, a nawet kilka dni. Poza tym należy przygotować się na koszt rzędu 20-70 złotych za stronę, co zależne jest od wielu czynników, dlatego warto udać się do takiego studia osobiście i dokładnie wypytać o wszystkie szczegóły współpracy. Ofertę studia DTP (np: Grafpa) dotyczącą ceny za skład gazety można sprawdzić na stronie: https://www.grafpa.pl/sklad-gazet/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *