DTP

Co zalicza się do usług DTP?

Posted on in DTP

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że różne materiały przed publikacją muszą przejść skomplikowany proces przygotowawczy, aby ujrzały one w ogóle światło dzienne. Z tego też względu warto przybliżyć sobie nieco informacje związane z usługami DTP, które są niezwykle przydatne dla wydawnictw zajmujących się np. dystrybucją książek.

Wiadomo, że taka książka musi być najpierw odpowiednio przygotowana do wydruku, robi się to komputerowo, przy pomocy specjalnych programów graficznych, a pracują nad tym wykwalifikowani specjaliści. W programach komputerowych tworzy się wtedy obrazy, które muszą znaleźć się w książce, poprawia się liczne usterki, składa się książkę w całość, łączy się ze sobą ilustracje oraz treść, tak aby całość mogła być poprawnie odebrana przez czytelnika.

Obróbka elementów graficznych

Świadczone przez studio Grafpa usługi DTP ściśle związane są z obróbką różnego rodzaju elementów graficznych, dzięki czemu książka może trafić do drukarni i tam zostać wydrukowana, co sprawi, że trafi ona na półki w księgarniach. Taka obróbka potrafi zająć specjalistom kilka dni, a nawet kilka tygodni, wiele zależy od tego nad jakim konkretnie projektem graficznym w danym momencie się pracuje, czy jest to np. publikacja książki, pracy naukowej, czy też po prostu przygotowanie materiałów reklamowych do druku, w formie wizytówek, czy też ulotek. Prace związane z obróbką elementów graficznych opierają się w dużej mierze na układaniu stron publikacji, co zajmuje najwięcej czasu. Na tekst nanoszone są wtedy też liczne poprawki, nanosi się też różne informacje dla drukarni, dzięki czemu dane materiały zostaną wydrukowane poprawnie, a klient będzie zadowolony z realizacji całego projektu.

Dysponowanie odpowiednimi programami graficznymi

Dla osób zajmujących się realizowaniem takich czynności na co dzień najważniejsze jest niewątpliwie to, aby znaleźć się w posiadaniu funkcjonalnych i uniwersalnych programów graficznych. Może to być np. program Scribus, czy też QuarkXpress, dzięki którym wykona się wszelkie usługi poprawnie, a książka będzie mogła trafić do druku, bez większych obaw. Oczywiście usługi DTP związane są też z zapisywaniem postępów prac w specjalnych plikach, najczęściej w formacie PDF, aby w razie jakichś awarii nie musieć ruszać z projektem od początku. Na zakończenie pracy archiwizuje się takie projekty dla bezpieczeństwa własnego oraz klienta, jednak po pewnym czasie usuwane są one z serwerów komputerowych, najczęściej archiwizowane są one przez kilka lat, choć wiele zależy od rodzaju realizowanego projektu graficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *